تبلیغات
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان - iOne پردازنده ای کرتکس محور از Ambarella
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان
iOne پردازنده ای کرتکس محور از Ambarella
ارسال در تاریخ یکشنبه 5 دی 1389 توسط yas & ali

احتمالا تاکنون نام شرکت Ambarella را در اخبار مربوط به اسمارتفون ها نشنیده اید. حتی شاید نام آن در کنار شرکت هایی مثل Qualcomm و سامسونگ هم آورده نشود. دلیل اش روشن است: این شرکت پردازنده هایش را برای تلفن های هوشمند تولید نمی کند! در واقع کار این شرکت تولید پردازنده برای دوربین های دیجیتال و وسایل تصویر برداری می باشد.

پردازنده ای که این شرکت به تازگی بیرون داده؛ قطعا برای اسمارتفون ها یک رویا محسوب می شود اما باید شاهد به کارگرفته شدن آن در دوربین ها باشیم. این CPU از چیپ قدرتمند دو هسته ای کرتکس A۹ با فرکانس ۱ گیگاهرتز بهره میگیرد تا اعمال حیاتی و مهم را روی آن انجام دهد. اما ظاهرا iOne به این قانع نیست و یک هسته ARM ۱۱ خارجی، بافرکانس ۵۳۳ مگاهرتز هم به آن اضافه کرده تا کنترل توابع و اعضای دیگر دوربین را به آن بسپارد. این هسته ی خارجی که به عنوان سومین هسته iOne ایفای نقش می کند، می تواند زمان آماده شدن دوربین برای عکاسی را به کم تر از یک ثانیه کاهش دهد.

iOne قادر به کد گذاری و کد گشایی ویدئو های تمام HD با کمپرسور H.۲۶۴ و سرعت ۳۰ فریم در ثانیه می باشد. GPU تگرا ۲ هم که به Open GL ES ۲.۰ مجهز است برای شما اینترفیسی را پدید خواهد آورد که تا حالا در هیچ دوربینی آن را ندیده بودید. در مورد Open GL ES باید گفت که یک API قدرتمند، مشابه Open GL کامپیوتر (البته کمی ساده تر) است که در پردازش تصاویر دو بعدی یا سه بعدی روی GPU کاربرد بسیار گسترده ای دارد. می توانید مفاهیم بیشتر در مورد کرتکس و تگرا ۲ را در این مقاله بیابید.

احتمالا اکنون سوالی در ذهنتان شکل گرفته: دوربین های امروزی که از سیستم عامل استفاده نمی کنند، چگونه می توانند از این قابلیت ها بهره مند شوند؟ پاسخ شما در اندروید نهفته است. Ambarella پیشبینی کرده که دوربین ها هم به زودی از اندروید استفاده خواهند کرد. پس عملا مشکلات حل خواهد شد.

از زمانی که موبایل ها دوربین دار شدند، شاهد این هستیم که سخت افزار این دو گجت مهم و پر کاربرد، روز به روز به هم نزدیک تر می شود. اگرچه تاکنون، این موبایل ها بودند که به سوی دوربین ها می رفتند؛ اما انگار این بار اوضاع فرق کرده است. iOne هم، یک قدم برای نزدیک کردن دوربین ها به موبایل ها برداشته است و اگر پیش بینی های این شرکت درست باشد؛ به زودی شاهد یک تحول در دوربین ها خواهیم بود و با وجود این پردازنده، غم سرعت را هم نخواهیم داشت. بعد از این احتمالا هنگام معرفی دوربین های دیجیتال باید از مشخصات سیستم عامل اش هم صحبت کنیم.
طبقه بندی: اخبار فناوری اطلاعات، اخبار کامپیوتر، اخبار جالب، ذره بین،