تبلیغات
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان - هشدار امنیتی درباره‌ی 12 حقه‌ی كریسمسی
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان
هشدار امنیتی درباره‌ی 12 حقه‌ی كریسمسی
ارسال در تاریخ یکشنبه 5 دی 1389 توسط yas & ali
زمانی كه بسیاری از كاربران خود را برای جشن‌های كریسمس و آغاز سال نوی میلادی آماده می‌كنند، خرابكاران سایبر نیز بیكار نمی‌نشینند و خود را برای كسب درآمد هرچه بیش‌تر از قربانیان بیچاره آماده می‌كنند.
 
هر سال جشن كریسمس و آغاز سال نوی میلادی یكی از مقاطع زمانی و موضوعاتی است كه مورد توجه تبهكاران حوزه فن‌آوری اطلاعات قرار می‌گیرد. برای پررنگ‌تر كردن اهمیت افزایش جرایم اینترنتی در تعطیلات كریسمس، شركت امنیتی McAfee دوازده حقه‌ای را كه مجرمان اینترنتی در كریسمس مورد استفاده قرار می‌دهند، لیست كرده و در مورد آن‌ها به كاربران هشدار داده است.

طبق اعلام مركز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌یی (ماهر)، شركت امنیتی McAfee به كاربران هشدار داده است كه در این وقت از سال باید بیش از هر وقت مراقب خود باشند زیرا خرابكاران می‌دانند كه مردم وقت بیش‌تری را در اینترنت می‌گذرانند و صورت‌حساب‌های بیش‌تری را به‌صورت آنلاین پرداخت می‌كنند، لذا فرصت بسیار خوبی در اختیار خرابكاران قرار دارد تا حملات موفق خرابكارانه مانند نصب بدافزار و سرقت هویت از طریق حقه‌های مهندسی اجتماعی را انجام دهند.

البته برخی از این هشدارها برای كاربران ایرانی كاربرد چندانی ندارد، اما ما برای آشنایی شما با انواع روش‌هایی كه مجرمان اینترنتی به كار می‌گیرند، لیست ارائه شده را به‌صورت كامل منتشر می‌كنیم.

*حقه موسسه خیریه

شركت McAfee درباره ای‌میل‌هایی كه به ظاهر از طرف موسسه‌های خیریه معتبر می‌آیند هشدار داده و گفته است كه آن‌ها نه تنها پول شما را می‌گیرند و از رسیدن آن به موسسه‌های خیریه واقعی جلوگیری به عمل می‌آورند، بلكه اطلاعات كارت اعتباری شما را نیز به سرقت می‌برند.

*صورت‌حساب قلابی

خرابكاران از این موقعیت زمانی استفاده كرده و با ارسال صورت حساب‌های تقلبی از شركت‌های معتبر، به شما می‌گویند كه قادر نیستند كالای مورد نظر شما را ارسال كنند و برای ارسال مجدد لازم است كه آدرس و اطلاعات كارت اعتباری خود را برای آن‌ها ارسال كنید.

*تقاضای دوستانه از طریق مهندسی اجتماعی

در این وقت از سال، خرابكاران اینترنتی از حقه‌های مهندسی اجتماعی استفاده می‌كنند و برای شما درخواست‌هایی را ارسال می‌كنند كه به ظاهر از طرف دوستان شما ارسال شده است. شركت امنیتی McAfee توصیه می‌كند كه برروی لینك‌های مذكور كلیك نكنید بلكه مستقیما به وبلاگ‌ یا وب سایت یا حساب دوستتان مراجعه كنید تا از صحت تقاضا اطمینان حاصل كنید. كلیك برروی لینك‌های مذكور منجر به نصب بدافزار برروی رایانه شما یا لو رفتن رمز عبور می‌شود.

*كارت‌های تبریك

برای كلیك برروی یك كارت الكترونیكی تبریك با احتیاط عمل كنید به خصوص وقتی كه از طرف وب سایتی ارسال شده است كه تا به حال اسم آن را نشنیده‌اید. این راهی برای ارسال بدافزار و تبلیغات ناخواسته است. برخی از این كارت‌ها به ظاهر از وب سایت‌های معتبر ارسال شده‌اند، لذا دقت كنید كه آیا فرستنده كارت را می‌شناسید یا خیر. هم‌چنین در زمان ارسال كارت تبریك دقت كنید كه با استفاده از یك وب سایت قابل اطمینان این كار را انجام دهید تا خود و دوستانتان را آلوده نسازید.

*جواهر تقلبی

در صورتی كه پیشنهاداتی را به‌عنوان برنده شدن هدایایی از شركت‌های معروفی هم‌چون Carteir ،Gucci و Tag Heuer با قیمت‌های بسیار پایین دریافت كردید، بدانید كه این پیشنهادات حقیقت ندارند. این لینك‌ها می‌توانند هدایت كننده شما به بدافزارها باشند یا پول شما را گرفته و هیچ گاه جنسی را برای شما ارسال نكنند یا در بهترین حالت جنس تقلبی را برایتان ارسال كنند.

*خرید عید

اطمینان حاصل كنید كه شبكه بی‌سیم شما امن است و هم‌چنین از قابل اعتماد بودن وب سایت‌هایی كه از آن خرید می‌كنید نیز مطلع شوید. هر چند كه این روش صد درصد جواب نمی‌دهد ولی به وجود علامت قفل در سمت راست پایین مرورگر توجه كنید و دقت كنید كه آدرس با https شروع شده باشد كه در آن S علامت secure است.

*موسیقی كریسمس

خرابكاران اینترنتی می‌دانند كه مردم در این مدت به دنبال موسیقی‌ها و تصاویر مربوط به كریسمس هستند لذا آن‌ها وب‌ سایت‌های خرابكار مرتبط با كریسمس را برای فریفتن مردم ایجاد می‌كنند.

*حقه كاریابی

با توجه به اوضاع اقتصادی نابسامان، بسیاری از افراد به صورت آنلاین به دنبال كار می‌گردند. مراقب تبلیغات فریبنده كارهای با حقوق بالا یا كسب درآمد از خانه باشید. برخی از این سایت‌های كاریابی از شما درخواست یك مبلغ به عنوان دستمزدشان را می‌كنند كه از این طریق هم پول شما را می‌گیرند و هم اطلاعات كارت اعتباری‌تان را به سرقت می‌برند.

*سایت حراجی

شركت امنیتی McAfee مشاهده كرده است كه تعداد وب سایت‌های حراجی در زمان تعطیلات افزایش پیدا می‌كند. دقت داشته باشید كه دقیقا به وب سایت مورد نظر خود كه قابل اطمینان است وارد شوید و در دام خرابكاران گرفتار نشوید.

*سرقت رمز عبور

مجرمان اینترنتی از ابزارهای ارزان قیمت برای پرده‌برداری از رمزهای عبور استفاده می‌كنند. در برخی موارد نرم افزارهای ثبت ضربات صفحه كلید را برروی رایانه قربانی جاسازی می‌كنند. به محض این‌كه آن‌ها به رمزهای عبور شما دسترسی پیدا كنند، از آن برای دسترسی به حساب‌های بانكی و حساب‌های كارت اعتباری سوء‌استفاده كرده و از طریق ای‌میل شما به ارسال هرزنامه‌ می‌پردازند. در ضمن با انتخاب رمز عبور مناسب نیز می‌توانید ریسك هك شدن را پایین آورید.

*ای‌میل‌های بانكی

یك راه معمول سرقت هویت، ارسال ای‌میل‌های رسمی است كه به ظاهر از بانك‌ شما آمده‌اند. به هیچ عنوان برروی لینك‌های موجود در چنین ای‌میل‌هایی كلیك نكنید و در صورت نیاز به دسترسی به حساب بانكی‌تان، این كار را از طریق تایپ آدرس بانك به صورت دستی انجام دهید.

در پایان مراقب باشید كه سیستم عامل شما به روز باشد و تمام اصلاحیه‌های امنیتی مربوط به آن و سایر نرم‌افزارهای مورد استفاده شما، نصب شده باشند و اصول ایمنی در كار با رایانه‌ و اینترنت را رعایت كنید.طبقه بندی: اخبار کامپیوتر، اخبار فناوری اطلاعات، اخبار اینترنت، ذره بین،