تبلیغات
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان - انتقاد مدیران وبلاگ‌های داخلی از نحوه فیلترینگ
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان
انتقاد مدیران وبلاگ‌های داخلی از نحوه فیلترینگ
ارسال در تاریخ دوشنبه 13 دی 1389 توسط yas & ali

 

تعدادی از مدیران سرویس‌دهندگان وبلاگ فارسی در نامه‌ای به كمیته تعیین مصادیق فیلترینگ، برخی مسائل و مشكلات در زمینه تشخیص و اعمال مصادیق فیلترینگ در وبلاگ‌های فارسی را مطرح كردند.

به گزارش ایتنا، مدیران این سایت‌ها در نامه خود تاكید كرده‌اند كه مهم‌ترین نقیصه در روش فعلی، تضعیف سرویس‌دهندگان ایرانی وبلاگ است كه در نتیجه، كاربران را به استفاده از سرویس‌های خارجی وبلاگ سوق می‌دهد.

در بخشی از این نامه آمده است: «اگرچه در چند سال گذشته شاهد ارسال فهرستی از وبلاگ‌ها به سرویس‌دهندگان توسط نهادهای مرتبط بوده‌ایم، اما در چند ماه گذشته درخواست مسدودسازی وبلاگ‌ها افزایشی چندصد درصدی داشته است. مطمئنا چنین حجم بالایی از مسدودسازی در تضعیف فضای كلی وبلاگ‌های فارسی موثر بوده و بالطبع و در عمل باعث دلسردی بسیاری از وبلاگ‌نویسان و نگرش منفی به سرویس‌های وبلاگ ایرانی شده است.

بسیاری از وبلاگ‌هایی كه در فهرست‌های جدید فیلترینگ دیده می‌شود مواردی‌ هستند كه به نظر می‌رسد از نتایج جستجو در موتور‌های جستجوگر به دست آمده‌اند و از این رو ممكن است وبلاگی به خاطر پستی كه چند سال قبل منتشر كرده است امروز فیلتر و مسدود شود. از این رو علی‌رغم آن كه با توجه به قانون جرایم رایانه‌ای ممكن است برخی مطالب وبلاگ‌ها تخلف به شمار آید، اما آیا پسندیده‌تر نیست حداقل در شروع كار به جای مسدودسازی، با فرهنگ‌سازی در مورد مصادیق محتوای مجرمانه و همچنین اخطار به كاربران متخلف، به حفظ و گسترش فضای سالم وبلاگ‌های فارسی كمك كنیم؟»

در این نامه، مدیران سایت‌های بلاگفا، پارسیك، میهن‌بلاگ، كلوب، بلاگ‌اسكای و پیكوفایل با انتقاد از این‌كه رفع فیلتر از سایت‌های مسدودشده كاری دشوار است و صفحه فیلترینگ جایگزین، ‌نوعی دخالت در رقابت وب‌سایت‌ها به‌شمار می‌رود، پیشنهاد داده‌اند به‌جای حذف كامل وبلاگ به حذف پست با محتوای مجرمانه بسنده شده و با اخطار دادن به مدیر بلاگ و مطلع ساختن وی از جرم، از تكرار آن جلوگیری شود.

yas&ali
طبقه بندی: اخبار بلاگ های دیگر(انتقاد.بررسی و...)،