تبلیغات
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان - آشنایی با فن آوری Voice over internet protocol(voip)0
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان
آشنایی با فن آوری Voice over internet protocol(voip)0
ارسال در تاریخ سه شنبه 14 دی 1389 توسط yas & ali

ارتباطات یكی از نیازهای حیاتی بشریت است و انسان همواره به دنبال ابداع فن آورهایی بوده است كه بتواند با استفاده از آنان با سایر همنوعان خود ارتباط برقرار نماید . در گذشته ای نه چندان دور كه انسان استفاده از اینترنت را تجربه نكرده بود ، ارتباطات محاوره ای صرفا از طریق تلفن و به كمك خطوط  PSTN (Public Switched Telephone Network) انجام می گردید . در سیستم فوق ، سیگنال های صوتی آنالوگ با استفاده از كابل های مسی حمل و مبادله داده خصوصا در مسافت های طولانی گرانقیمت و ارتباطات دوسویه ویدیویی رویایی بیش نبود ( در آن زمان صرفا از تلویزیون استفاده می گردید كه به عنوان یك رسانه دوسویه محسوب نمی گردد ). ابداع كامپیوترهای شخصی ، فن آوری های جدید ارتباطی نظیر تلفن های سلولی و نهایتا اینترنت نمونه هایی در این زمینه می باشند كه باعث شده است انسان بتواند با استفاده از سرویس های جدیدی نظیر نامه الكترونیكی ، چت و مواردی‌ دیگر با سایر افراد ارتباط برقرار نماید .

در حال حاضر می توانیم نظاره گر یك انقلاب واقعی در عرصه ارتباطات باشیم . هر شخص با استفاده از كامپیوتر و اینترنت می تواند با سایر افراد مورد علاقه خود ارتباط برقرار نموده ، داده یی را مبادله و یا از طریق امكانات نرم افزاری موجود با یكدیگر گفتگو نمایند .

 

VoIP چیست ؟

  VoIP (Voice over internet protocol) که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می شود ، امکان استفاده از اینترنت برای مکالمات تلفنی را فراهم می نماید. در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی ، VoIP از فن آوری دیجیتال استفاده می نماید و نیازمند یک اتصال broadband نظیر DSL است . هم اینک شرکت های متعددی سرویس فوق را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند .

متداولترین کاربرد VoIP برای موارد شخصی و استفاده در منازل ، سرویس های تلفنی مبتنی بر اینترنت است که با محوریت یک سوییچ تلفن انجام می شود . با استفاده از فن آوری فوق ، استفاده كنندگان می توانند همچنان دارای یك شماره تلفن باشند . در چنین مواردی ممكن است از یك آداپتور نیز استفاده گردد. آداپتور فوق این امكان را دراختیار استفاده كننده قرارخواهد داد تا بتوانند از یك تلفن معمولی نیز استفاده نمایند .

در زمان استفاده از سرویس فوق ، مخاطب شما متوجه این موضوع نخواهد شد كه شما از فن آوری VoIP استفاده می نمایید و قادر به تشخیص دقیق تفاوت سرویس فوق نسبت به یك تلفن سنتی نمی باشد .

VoIP چگونه كار می كند ؟

در گذشته ای نه چندان دور ، پیشگامان عرصه های علمی به این نتیجه رسیدند كه می توان یك سیگنال را به صورت دیجیتال و در یك مسافت طولانی ارسال نمود . بدین منظور می بایست قبل از ارسال سیگنال ، آن را با استفاده از یك مبدل آنالوگ به دیجیتال(ADC) ، دیجیتال و سپس ارسال و در نقطه پایانی انتقال،با استفاده از یك مبدل دیجیتال به آنالوگ(DAC) مجددا" آن را به آنالوگ تبدیل نمود .فن آوری VoIP نظیر آنچه اشاره گردید كار می كند . در ابتدا ، صدای دیجیتال شده در بسته های اطلاعاتی قرار می گیرد و پس از ارسال در مقصد مجددا به صوت تبدیل می گردد. با ذخیره اطلاعات به فرمت دیجیتال می توان بر روی آنان كنترل بهتری را اعمال نمود . مثلا می توان آنان را فشرده ، مسیر آنان را تعیین و یا آنان را به یك فرمت جدید دیگر تبدیل نمود

شبكه های مبتنی‌ بر پروتكل TCP/IP از بسته های اطلاعاتی IP تشكیل می گردند كه شامل یك هدر ( برای كنترل ارتباطات ) و یك payload به منظور مبادله داده می باشند . فن آوری VoIP از بسته های اطلاعاتی IP به منظور حركت در شبكه و رسیدن به مقصد نهایی استفاده می نماید

 . Voice (source) - > ADC - - - Internet - - - DAC - > Voice (dest)

مزایای استفاده از VoIP نسبت به PSTN

در زمان استفاده از خطوط PSTN ، كاربران عملا هزینه زمان استفاده شده توسط شركتی كه مدیریت خط PSTN را برعهده دارد ،‌ پرداخت می نمایند و هر اندازه كه بیشتر با تلفن صحبت نمایند هزینه بیشتری را نیز می بایست پرداخت نمایند. علاوه بر این ، نمی توان بطور همزمان با بیش از یك شخص گفتگو نمود .در فن آوری VoIP می توان هر زمان و با هر شخص گفتگو نمود . كافی است كه در آن مقطع زمانی سایر افرادی كه شما می خواهید با آنان گفتگو نمایید نیز به اینترنت متصل شده باشند . مكالمه برقرار شده تا زمان دلخواه ( مستقل از هزینه های مربوطه ) می تواند ادامه یابد. علاوه بر این ، می توان در یك زمان با چندین نفر گفتگو نمود . در زمان گفتگو با سایر افراد و بطور همزمان می توان با آنان داده یی ( نظیر تصاویر ، نمودارها و تصاویر ویدیویی ) را نیز مبادله نمود .

چرا تاكنون از این فن آوری در ابعاد گسترده ای استفاده نشده است ؟

ارتباط و هماهنگی بین معماری VoIP و اینترنت

 مبادله داده صوتی می بایست به صورت بلادرنگ و بدون توقف انجام گردد و این موضوع با معماری ناهمگن اینترنت كه ممكن است از تعدادی روتر به منظور مسیریابی بسته های اطلاعاتی استفاده نماید، همخوانی نداشته و می تواند باعث بروز مسایل خاصی نظیر افزایش زمان RTT (Round Trip Time ) گردد . بنابراین ، می بایست با اعمال تغییرات لازم و بكارگیری فن آوری های دیگر ، زمینه استفاده موثر از فن آوری VoIP را فراهم نمود .

نحوه ایجاد یك اتصال VoIP

برای ایجاد یك ارتباط مبتنی بر VoIP ،‌ می بایست مراحل زیر را دنبال نمود ( تمامی مراحل می بایست به صورت بلادرنگ انجام گردد).

• تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال : تبدیل سیگنال صوتی آنالوگ به سیگنال دیجیتال ( مجموعه ای از صفر و یك ) توسط یك مبدل آنالوگ به دیجیتال ( ADC )

• فشرده سازی سیگنال دیجیتال : پس از تبدیل سیگنال صوتی به دیجیتال ، بیت های موجود می بایست بر اساس یك فرمت مناسب فشرده تا آماده ارسال گردند . در این رابطه از پروتكل های متعددی استفاده می گردد . PCM و استاندارد ITU-T G.711 نمونه هایی در این زمینه می باشند .

 • استفاده از یك پروتكل بلادرنگ : در این مرحله ، بسته های صوتی در بسته های اطلاعاتی و با استفاده از یك پروتكل بلادرنگ ( عموما RTP بر روی UDP ) قرار می گیرند.

• استفاده از یك پروتكل سیگنالینگ : در این مرحله لازم است از یك پروتكل سیگنالینگ به منظور فراخوانی كاربر استفاده گردد . پروتكل ITU-T H323 نمونه ای دراین زمینه می باشد .

 • تبدیل سیگنال دیجیتال به آنالوگ : در سمت گیرنده ، می بایست بسته های اطلاعاتی از یكدیگر مجزاء ، داده ها استخراج و به سیگنال های صوتی آنالوگ تبدیل و در نهایت برای كارت صدا و یا تلفن ارسال گردند .

 چالش های امنیتی VoIP

با توجه به این که فن آوری VoIP در ارتباط با اتصال اینترنت است و از آن استفاده می نماید ، مشكلات و مسایل امنیتی در ارتباط با كامپیوتر متصل شده به اینترنت می تواند سرویس فوق را نیز تحت تاثیر قرار دهد. فن آوری VoIP هنوز جوان است و بحث های مختلفی در خصوص ظرفیت ریسك پذیری آن وجود دارد . مهاجمان ممكن است قادر به انجام فعالیت هایی نظیر قطع مكالمه تلفنی ، استراق سمع ، برنامه ریزی و هدایت حملات مبتنی بر مهندسی اجتماعی با بررسی Caller ID و در نهایت از كار انداختن سرویس فوق باشند . فعالیت هایی كه مستلزم استفاده از حجم بالایی از منابع شبكه است ، نظیر دریافت فایل های حجیم ، بازی های online ، استفاده از محتویات چندرسانه ای ( صوت و تصویر ) ، می تواند سرویس VoIP را تحت تاثیر قرار دهد .

در زمان استفاده از فن آوری VoIP ممكن با مسایل دیگری كه در ارتباط با روتینگ تلفن بر روی اتصال broadband اینترنت است نیز برخورد نماییم . برخلاف خطوط تلفن سنتی ، كه امكان استفاده از آنان حتی در صوت قطع برق وجود دارد ، سرویس VoIP در چنین مواردی غیرقابل استفاده می گردد و ممكن است مسایل خاصی را برای سیستم های امنیتی منازل و یا دستیابی به شماره تلفن های اضطراری به دنبال داشته باشد .

 

نحوه حفاطت

در زمان استفاده از سرویس فوق لازم است به موارد زیر توجه گردد :

 • بهنگام نگه داشتن نرم افزارها : در صورتی که تولید کنندگان نرم افزار برای سیستم عامل دستگاه مورد نظر نسخه های بهنگام شده ای را ارایه داده اند ، می بایست در اولین فرصت نسبت به نصب آنان اقدام گردد . نسخه های بهنگام شده ممكن است فرآیند بهنگام سازی را در سطح Firmware انجام دهند . با بهنگام سازی نرم افزارهای موجود ، پیشگیری لازم در خصوص برخی حملات برنامه ریزی شده با هدف بهره گیری از نقاط آسیب پذیر انجام خواهد شد .

• استفاده و بهنگام سازی نرم افزارهای آنتی ویروس : برنامه های ضد ویروس قادر به تشخیص و حفاظت كامپیوتر شما در مقابل ویروس های شناخته شده می باشند. با توجه به این واقعیت که مهاجمان به صورت مستمر اقدام به نوشتن ویروس های جدید می نمایند ، لازم است که این نوع نرم افزارها همواره بهنگام باشند .

• استفاده از گزینه ها و تنظمیات امنیتی : برخی از ارایه دهندگان سرویس VoIP ، امکان رمزنگاری اطلاعات را نیز به عنوان یك سرویس دیگر در اختیار مشتریان خود قرار می دهند . در صورت وجود نگرانی در خصوص تعرض به حریم خصوصی خود ، می توان از این ویژگی و سایر گزینه های موجود در این رابطه استفاده نمود .

• نصب و یا فعال نمودن یک فایروال : فایروال ها با بررسی بسته های اطلاعاتی می توانند یك سطح حفاظتی مناسب در خصوص فیلتر نمودن برخی كدهای مخرب جهت ورود به سیستم شما را انجام دهند . برخی از سیستم های عامل به همراه یك فایروال ارایه می گردند. در چنین مواردی لازم است از فعال بودن آنان اطمینان حاصل نمود .

• بررسی تنظیمات امنیتی : هم کامپیوتر شما و هم تجهیزات و نرم افزارهای ارایه شده جهت استفاده از سرویس VoIP ،‌ امكانات و گزینه های متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهند . فعال نمودن برخی گزینه ها ممكن است ضریب آسیب پذیری شما را در مقابل حملات افزایش دهد . بنابراین لازم است گزینه های غیرضروری را غیرفعال نمود . پیشنهاد می گردد تنظیمات امنیتی به دقت بررسی گردد و صرفا" گزینه هایی انتخاب شود كه ضمن تامین اهداف عملیاتی ، باعث افزایش ضریب آسیب پذیری شما نگردد .

 




طبقه بندی: آموزش،