تبلیغات
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان - فروشگاه‌های اینترنتی از پلیس سایبر مجوز می‌گیرند
باشگاه خبر گزاری کامپیوتر ایرانیان
فروشگاه‌های اینترنتی از پلیس سایبر مجوز می‌گیرند
ارسال در تاریخ دوشنبه 5 اردیبهشت 1390 توسط yas & ali

سرویس دولت و تجارت الکترونیکی- فعالیت صاحبان فروشگاه های اینترنتی باید توسط پلیس سایبر تایید شود.

به گزارش عصرارتباط اخذ تاییدیه فعالیت متقاضیان فروشگاه‌های اینترنتی از پلیس سایبری (فتا) یکی از مواردی است که در الحاقیه آیین‌نامه اجرایی نحوه صدور پروانه کسب فروشگاه‌های اینترنتی به آن اشاره شده است.

 این الحاقیه در آخرین جلسه مشترک مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با نمایندگان وزارت اطلاعات، پلیس فناوری و تبادل اطلاعات و ارتباطات ناجا (پلیس سایبری)، بانک مرکزی و مرکز امور اصناف و بازرگانان، نهایی شد.

این آیین‌نامه با استناد به تبصره یک ماده 12 قانون نظام صنفی کشور تهیه شده که با نهایی شدن الحاقیه‌ای روی آن، نحوه صدور پروانه کسب برای فروشگاه‌های اینترنتی را در برمی‌گیرد. بنابر این ماده قانونی، افراد صنفی‌ موظفند قبل‌ از تاسیس‌ هر نوع‌ واحد صنفی‌ یا اشتغال ‌به‌ كسب‌ و حرفه‌، نسبت‌ به‌ اخذ پروانه‌ كسب‌ اقدام‌ كنند.

نهایی شدن الحاقیه آیین‌نامه اجرایی نحوه صدور پروانه کسب فروشگاه‌های اینترنتی یکی از قدم‌های اساسی برای راه‌اندازی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های اینترنتی به شمار می‌رود.

این الحاقیه دارای 11 ماده است که تمام مواردی را که در مواد آیین‌نامه ساماندهی فعالیت و نظارت بر فروشگاه‌های اینترنتی آمده دربرمی‌گیرد با این تفاوت که در این آیین‌نامه نحوه صدور پروانه کسب برای فروشگاه‌ها جزء به جزء مشخص شده است.

فرانک رازقی اسکویی، قائم‌مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: «یکی از موارد مهمی که به پیشنهاد پلیس سایبری به موارد الحاقیه این آیین‌نامه اضافه شد، اخذ تاییدیه فعالیت متقاضیان از پلیس سایبری (فتا) است، چراکه در صدور پروانه کسب در حالت فیزیکی از اداره اماکن استعلام می‌شود و در فضای مجازی نیز مقرر شد این استعلام از پلیس سایبری صورت گیرد».

اتحادیه رایانه موقتا پروانه میدهد

بنابر مذاکره‌ای که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و مرکز امور اصناف و بازرگانان با اتحادیه رایانه، داده‌ورزی و ماشین‌های اداری انجام دادند بنا شد فروشگاه‌های اینترنتی تا قبل از برگزاری انتخابات اتحادیه‌شان از اتحادیه رایانه پروانه کسب بگیرند.

افرادی که در انتخابات اتحادیه شرکت کنند باید پروانه کسب داشته باشند و مطابق قانون نظام صنفی، اتحادیه‌هایی که فعالیتشان همگونی دارد می‌توانند برای صنف دیگری که هنوز اتحادیه‌ای ندارند پروانه کسب صادر کنند.

اگرچه ماهیت اتحادیه فروشگاه‌های اینترنتی با اتحادیه رایانه متفاوت است اما شاید ساز وکاری که فروشگاه‌های اینترنتی برای عرضه محصولاتشان از آن استفاده می‌کنند منجر به چنین تصمیمی شده است.

تا به حال نزدیک به 100 فروشگاه اینترنتی از مرکز اصناف مجوز اولیه گرفته‌اند اما این فـروشگـاه‌ها باید از اتـحادیه رایـانه پروانه کسب موقت بگیرند تا بتوانند در انتخابات اتحادیه کشوری فروشگاه‌های اینترنتی شرکت کنند. پس از تشکیل آن هم، فروشگاه‌های اینترنتی از اتحادیه خودشان پروانه کسب خواهند گرفت.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد چانه‌زنی‌ها برای پایین‌تر آوردن تعداد اعضا از حدنصابی که در قانون نظام صنفی کشور آمده ادامه دارد. براساس این قانون، برای تشکیل اتحادیه‌ای در تهران دست‌کم 300 نفر باید عضو شوند اما دست‌اندرکاران ایجاد این اتحادیه مدت‌ها در تلاش بودند تا استثنایی در این زمینه قایل شوند و اتحادیه فروشگاه‌های اینترنتی با کمتر از این تعداد عضو بتواند انتخاباتش را برگزار کند.

اگرچه در گفتگویی که به تازگی با رییس مرکز اصناف و بازرگانان داشتیم او رایزنی‌ها برای استثنا قایل شدن را بی‌نتیجه اعلام کرد و گفت: «تا به حال نزدیک به 100 واحد صنفی مجوز مقدماتی گرفته‌اند با این حال هنوز برای برگزاری انتخابات اتحادیه تا به حد نصاب رسیدن اعضا باید دست نگه داریم».

اما قائم‌مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت که در این زمینه‌ کوتاه نمی‌آییم و تلاشمان را می‌کنیم تا به حدنصاب رسیدن اعضا را کمتر از حداقلی که در قانون آمده بیاوریم.

براساس آنچه که در الحاقیه آیین‌نامه نحوه صدور پروانه کسب فروشگاه‌های اینترنتی آمده، این فروشگاه‌ها همچنین قبل از گرفتن پروانه کسب و مجوز فعالیت باید نسبت به دریافت نماد اعتماد اقدام کنند.

در حال حاضر از 100 فروشگاهی که ثبت‌نام اولیه را انجام داده‌اند 80 فروشگاه برای گرفتن نماد اعتماد درخواست داده‌اند.

نماد اعتماد پنج ستاره دارد که اولین ستاره مربوط به الزامات اولیه‌ای است که همه فروشگاه‌ها باید داشته باشند اما چراغ ستاره‌های بعدی به نسبت مسایل امنیتی و امکاناتی که فروشگاه دارد روشن می‌شود.

حذف درگاه پرداخت از فروشگاههای بیستاره

اسکویی در ادامه به موضوع دیگری اشاره کرد و گفت: «مساله مهم دیگری که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با همکاری بانک مرکزی برای ساماندهی فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی انجام می‌دهند، تعیین معیارهای ارزیابی فروشگاه‌های اینترنتی به منظور ارایه سرویس درگاه پرداخت الکترونیکی توسط بانک‌ها است».


او با اشاره به اینکه در حال حاضر بانک‌ها به صورت جداگانه نسبت به فعال کردن درگاه اینترنتی پرداخت‌شان اقدام می‌کنند، گفت: «ما در حال مذاکره با بانک مرکزی هستیم تا معیارهای مشخص اولیه‌ای استخراج شود و اینکه چه اصولی برای قرار گرفتن درگاه اینترنتی پرداخت بانک‌ها روی فروشگاه‌ها باید در نظر گرفته شود».

از زمانیکه نماد اعتماد برای فروشگاه‌ها داده می‌شود، برخی از بانک‌ها همچون سامان و پاسارگاد می‌خواهند درگاه اینترنتی‌شان را فقط روی فروشگاه‌هایی که نماد اعتماد گرفته‌اند فعال کنند.

با تعیین شدن این معیارها، اگر فروشگاهی خودش را با ضوابط جدید تطبیق ندهد دیگر درگاه پرداخت اینترنتی نخواهد داشت.

قائم‌مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی همچنین درخصوص بیمه ارایه خدمات توسط فروشگاه‌های اینترنتی، گفت: «مذاکراتی با چند شرکت بیمه برای ارایه بیمه‌نامه‌ای با حداقل‌ شرایط یکسان مورد قبول مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صورت گرفته اما هنوز نهایی نشده است».

با ایجاد امکان ارایه چنین بیمه‌نامه‌‌هایی، حتما فروشگاه‌هایی که خدمات خود را بیمه می‌کنند، امتیاز بیشتری در مرحله رتبه‌بندی فروشگاه‌های اینترنتی خواهند شد.
طبقه بندی: خبر هفته، جدیدترین اخبار، اخبار اینترنت،